Pražské cyklozvonění
Pražské cyklozvonění

Cyklozvonění 2012

Hlavní organizátor: Praha 12, styčný pracovník Jitka Vrtalová (NaKole, o.s.)
Kdy: neděle 15. 9. 2012
Kde: Praha 12, oddechová louka U Soutoku

Oddechová louka U Soutoku na břehu Vltavy se v sobotu 15. září 2012 rozzářila žlutými tričky. Okolo tisícovky Pražanů sem během celého dne dorazilo na kolech, na in-line bruslích i pěšky, aby se zúčastnili akce Pražské cyklozvonění. Cyklistické pelotony odstartovaly ráno z několika míst, těsně před polednem pak zvoněním oslavily příjezd do cíle trasy. Pro malé i velké účastníky tu byl připraven program, kterým po celé odpoledne provázel moderátor a herec Martin Zounar.

Akci, která předznamenala Evropský týden mobility, uspořádala Praha 12 společně s devíti dalšími městskými částmi, hlavním městem Prahou a Nadací Partnerství. „I když během posledních pěti let se z Pražského cyklozvonění stala velká akce celopražského významu, jsme rádi, že si zachovala stále svoji původní myšlenku. Šlo nám o to ukázat, že po Praze se dá jezdit na kole,“ řekla bezprostředně po akci zástupkyně pořádající městské části Praha 12 paní Hana Jandová. Hlavní město má podle ní stejný potenciál jako například Berlín nebo Drážďany, v kopcovitém terénu mohou přitom lidem pomoci elektrokola.

Akci už tradičně zahájila projížďka po pražských cyklostezkách. Skupiny cyklistů odstartovaly ze všech deseti městských částí, které se na organizaci Pražského cyklozvonění spolupodílely. Účastníci měli příležitost projet si také některé nově vybudované úseky cyklostezek, například na trase z Velké Chuchle k Barrandovskému mostu. Od 11 hodin odstartoval na rekreační louce U Soutoku v Praze 12 odpolední program, který představil nejen novinky v pražské cyklodopravě, ale nabídl také sportovní vyžití v zájmových kroužcích a centrech nebo činnost neziskových společností.

„Jsem ráda, že městské části tímto způsobem nabízejí inspiraci rodinám, jak společně trávit volný čas,“ řekla paní Helena Chudomelová, radní hlavního města Prahy pro školství, sport a volný čas, která se na akci přijela také podívat. Podle ní trpí české děti obecně nedostatkem pohybu a nedávno zveřejněné statistiky označila již za alarmující. Rodiče, kteří vyrazí s dětmi na kole, jim dávají nejen dobrý příklad, ale společně strávený čas zároveň rodinu stmeluje.

V poledne se rozeznělo údolím Vltavy zvonění cyklistických zvonků. Podle hlasitosti zvonění dorazil největší peloton z městské části Praha-Libuš, následovaný Prahou 4 a Prahou-Slivenec. Další účastníci doráželi na oddechovou louku na kolech i pěšky v průběhu celého odpoledne. Cyklisté na místě dostali šanci vyzkoušet si jízdu na elektrokolech, městských a skládacích kolech, mohli si nechat zdarma zkontrolovat a seřídit své kolo či vyzkoušet své znalosti pravidel silničního provozu. Cykloturistům, kteří hledají tipy na výlety v okolí Prahy, přišly vhod mapy turistických tras Greenways.

Děti zase rády využily možnost projet se na dopravním hřišti pod vedením Městské policie a po splnění testu dopravních znalostí si hrdě odnášely čerstvé řidičské průkazy pro jízdu na kole nebo koloběžce. Zaujaly také cyklistické trenažery, na kterých si mohl každý vyrobit džus pomocí šlapání do pedálů. Velký úspěch měly pramice vodáckého oddílu Bošán, které celé odpoledne kroužily po Vltavě a nabízely možnost svezení dětem i dospělým.

„Potěšilo mě množství účastníků, kteří na místo dorazili. Věřím, že podobné akce pomůžou ukázat, že rozvoj cyklistické dopravy a cyklostezek má smysl,“ vyjádřila se místostarostka Prahy 12 Hana Jandová, která společně se svými kolegyněmi na závěr předala organizační štafetu starostovi městské části Praha 11 Daliboru Mlejnskému a místostarostce Evě Štampachové. Příští ročník akce Pražské cyklozvonění se bude konat v září 2013 pod taktovkou Prahy 11.

foto: redakce NaKole.cz

ZpětFotogalerie:O akci|Trasa jízdy|Minulé ročníky|Ke stažení|Napsali o nás|Kontakt|

Akce se konala pod záštitou náměstka primátora hl. m. Prahy pana Adama Scheinherra.

© 2018 copyright Pražské cyklozvonění