Pražské cyklozvonění
Pražské cyklozvonění

Cyklozvonění 2014

8. ročník Pražského cyklozvonění se opravdu vydařil. K Týdnu mobility jej společně připravili úředníci z Prahy 13 a o.s. NaKole ve spolupráci s celou řadou dalších partnerů. 

Asi 500 lidí ze šestnácti městských částí a obce Průhonice se sjelo 13. září na "třináctku", aby tu společně strávili zábavné odpoledne. Celkem čtyři hlavní pelotony vedli zkušení cyklisté a u méně bezpečných míst na tratích hlídkovala policie. Asi 15 minut trvalo, než dlouhatánský had žlutých triček dojel před pódium u horního rybníka, kde všechny cyklisty uvítali pan Aleš Mareček, zástupce starosty, pod jehož záštitou akce proběhla, a pan starosta Prahy 13, David Vodrážka. Cyklisté si společně zacyklozvonili a štafetový zvonek putoval z rukou starosty do rukou zástupkyně starosty Prahy 5, Naděždy Kratochvílové. Praha 5 byla tak jmenována hlavním organizátorem cyklozvonění v roce 2015. Poté Praha 13 pohostila tradičními velkými koláči s logem městské části.

Že jde o rodinnou akci, bylo vidět již na přijíždějícím obřím pelotonu. Nejmladší cyklisté se vezli na přívěsných vozících, ti starší jeli na propojených kolech s dospělými. Přijelo velké množství dětí na malých kolečkách. Nechyběl ani pravidelný účastník akce, pejsek Dana Mourka z Nadace Partnerství. Nejdelší trasy z Průhonic a Černého mostu měřily přes 30 kilometrů, nejkratší trať měli naopak Řeporyjští.

V nádherném Centrálním parku příjemně uběhlo odpoledne laděné sportem, hlavně cyklistikou, a ve jménu ochrany životního prostředí. Celé odpoledne doprovázel hlas herečky Mirky Součkové, která se pro Cyklozvonění úplně nadchla. K poslechu hrálo několik místních hudebních skupin. Hodně zaujala exhibice bike trialu a flyboardingu. Pod vedením zkušených vodáků si ve vodním ráji návštěvníci mohli zkusit plout na plavidle z PETlahví. Na kánoích se děti dostali do tajemného světa na ostrově s vrbou. Dalo se vyzkoušet chození po hladině při aquazorbingu. Rodinné soutěže o devíti stanovištích se zúčastnilo okolo dvou set lidí všech věkových kategorií. Podle jejich slov vedly úkoly u jednotlivých stanovišť k zamyšlení a nebyly jednoduché. Děti i dospělí si zkusili opravit kolo v pojízdné cyklodílně BikeAzyl, u stánku Lesů hl. m. Prahy bylo úkolem poznat podle kožešin různé druhy zvěře, jinde se jela jízda zručnosti, jízda na elektrokole, třídily se odpady, zkoušela první pomoc, malovalo kolo, stánky policie byly zaměřeny na bezpečnost na silnici.

V patnáct hodin byla soutěž ukončena a představitelé městské části vylosovali okolo padesáti výherců hodnotných cen - cyklistických a sportovních potřeb. Hlavní cenu - dětské jízdní kolo vyhrál chlapec, který zároveň zajišťoval stánek Českého červeného kříže. Poté se většina cyklistů vracela do vzdálených i méně vzdálených koutů Prahy. Celý den byl hodně pohodový také díky příjemnému počasí. Z úsměvů na tvářích účastníků akce i pořadatelů se dala číst velká spokojenost.

Dana Céová

(foto společný archiv o.s. NaKole a ÚMČ Praha 13)Fotogalerie:O akci|Trasa jízdy|Minulé ročníky|Ke stažení|Napsali o nás|Kontakt|

Akce se konala pod záštitou náměstka primátora hl. m. Prahy pana Adama Scheinherra.

© 2018 copyright Pražské cyklozvonění